Det svenska golfklädmärket Abacus kommer att sponsra Barsebäck golfklubbs elitlag på både herr- och damsidan. Avtalet sträcker sig till och med 2011.
Barsebäck Golf & Country Club är favorit till lag-SM för både herrar och damer. Klubben har medlemmar som Louise Stahle och Henrik Stenson.
[ad#ad-3]
– Visst blir det kul att se Barsebäck med alla sina duktiga spelare i våra kläder, säger Abacus VD Sven-Olof Karlsson nöjt. Speciellt om någon från Europa touren skulle komma hem.
Förutom elitlagen på seniorsidan, kommer Abacus också att starta Team Abacus med lovande juniorer på gränsen till senioreliten. I åtagandet ingår förutom kläder att också stötta spelarna och genomföra olika aktiviteter.
– Team Abacus blir en viktig plantskola. Tillsammans med övriga sponsorer hoppas vi till exempel kunna skicka ut dessa unga spelare i världen för att tidigt ge dem erfarenhet av de större tävlingarna.
Kolla också
När känslan blir viktigare än längden – Callaway väljer en ny väg för golfmarknadsföringen
ANALYS »Om det är början på en större trend återstår att se. Men när en av världens störst…
