Två namn som på olika sätt präglat svensk golf – ute på touren och i spalterna – tar nu plats i Sveriges Golf Hall of Fame. När Svenska Golfförbundet höll sitt årsmöte stod det klart att Fanny Sunesson och Anders Janson (postumt) är årets inval.
Det är ett inval som knyter ihop två avgörande delar av golfens utveckling: prestationerna på högsta nivå och bevakningen som varit med och format bilden av sporten.
Fanny Sunesson slog igenom som caddie under en tid då yrket i stort sett var mansdominerat. Hon etablerade sig snabbt internationellt och blev en nyckelperson i flera av de största framgångarna under 1990-talet. Tillsammans med Nick Faldovann hon fyra majortitlar, och hon har även arbetat med spelare som Henrik Stenson och Adam Scott. Hennes roll har ofta beskrivits som avgörande i pressade lägen, där strategiska beslut och mentalt stöd varit centrala.
Anders Janson var under drygt två decennier chefredaktör för tidningen Svensk Golf och en tongivande röst i frågor som formade den moderna svenska golfen. Under hans tid drevs diskussioner om elitsatsningar, tillgänglighet och sportens organisering. Han var också en drivande kraft bakom dokumentationen av svensk golfhistoria och en av initiativtagarna till Svenska Golfmuseet.
Invalsceremonin hålls den 27 juni på Svenska Golfmuseet, där de båda hedras med plaketter och en permanent plats på museets Hall of Fame-vägg.
Fler utmärkelser
Under årsmöteshelgen delades även flera andra utmärkelser ut. Guldklubba tilldelades Christer Höglund och Claes Grönberg, medan Ingrid Lindblad erhöll elitmärket.
Hall of Fame är den högsta utmärkelsen inom svensk golf och beslutas av förbundsstyrelsen efter förslag från en särskild urvalskommitté.
