Efter många års planering har Åre Golfklubb fått ett efterlängtat besked: Allmänna arvsfonden beviljar klubben drygt 8,6 miljoner kronor i stöd till ett nytt klubbhus – en investering som beskrivs som helt avgörande för klubbens framtid.
Åre Golfklubb har sedan banan invigdes 1989 haft sitt klubbhus i en ombyggd villa. Byggnaden har länge varit i stort behov av upprustning och nu kan planerna på ett nytt klubbhus ta ett stort steg framåt.
Allmänna arvsfonden har beslutat att bevilja klubben 8 654 000 kronor i lokalstöd för projektet. Enligt klubbens ordförande Daniel Larsson hade satsningen varit omöjlig utan bidraget.
– Vi är en liten golfklubb med verksamhet under fyra–fem månader om året. Utan stödet hade vi inte haft möjlighet att genomföra projektet, säger han till SVT Jämtland.
Bygglovet är redan klart. Det nya klubbhuset ska uppföras mellan Skalstugevägen och första tee och blir ett tillgänglighetsanpassat souterränghus i två plan. Förutom traditionella klubbhusfunktioner ska byggnaden skapa bättre förutsättningar för social verksamhet och aktiviteter året runt.
Trots det stora bidraget återstår arbete innan byggstarten kan bli verklighet. Finansieringen är ännu inte helt klar och klubben behöver hitta ytterligare medel för att genomföra projektet.
Målsättningen är att kunna sätta spaden i marken under hösten och ha det nya klubbhuset färdigt under 2027, även om klubben beskriver den tidplanen som ett optimistiskt scenario.
