
Från och med den 1 maj kräver GolfStar legitimation vid incheckning i receptionen på sina golfanläggningar. Åtgärden införs för att motverka att spelare använder andras golf-ID, något som enligt GolfStar blivit allt vanligare
– Våra medlemskap är personliga och vi har tyvärr märkt ett ökat missbruk och så kallat ”tjuvspel”, skriver bolaget i ett meddelande till medlemmarna.
alla spelare vara ankomstregistrerade innan de går ut på banan – oavsett om man checkar in via disk eller digitalt.
Det är endast vi incheckning i receptionen medlemmar behöver kunna styrka sin identitet med giltig legitimation. Spelare som checkar in digitalt via Sweetspot-appen påverkas inte, eftersom appen har inbyggda funktioner som kan upptäcka misstänkt användning.
GolfStar uppger att spelare som missbrukar sitt medlemskap riskerar att stängas av.
– Det är såklart tråkigt att skriva det här, för vi vill i grunden sprida golfglädje – men om det visar sig att du missbrukar dina rättigheter runt ditt medlemskap, genom att låna ut det till andra eller på andra sätt, så förbehåller vi oss rätten att stänga av spelaren eller på andra sätt hantera situationen. Tack för att förstår och att du hjälper oss hålla spelet rättvist för alla, skriver man vidare i meddelandet till medlemmarna. •