Hem Ekonomi & affärer Ruff Golf öppnar sin andra anläggning i Tyskland

Ruff Golf öppnar sin andra anläggning i Tyskland

Ruff Golf

Den 27 september inviger Ruff Golf sin andra tyska anläggning, Ruff Düsseldorf. Den nya inomhusanläggningen ligger i Seestern-området och omfattar 900 kvadratmeter. Här finns sju simulatorer – varav en VIP-simulator – en inomhusgreen, bagförvaring samt loungebar och restaurang.

Alex Bengtsson, vd på RUFF.

– Det händer mycket på Ruff ute i Europa nu vilket är otroligt roligt. Vår expansion fortsätter enligt plan, och för varje anläggning kommer vi närmar oss målet att bli den ledande aktören för golfunderhållning i Europa, säger Alex Bengtsson, vd på Ruff Golf. 

Satsningen sker genom franchisetagaren Patrick Warneke, som tidigare arbetat inom sportbranschen.

Ruff Golf, med rötter i Sverige, sålde förra året master franchise-rättigheterna för hela DACH-regionen (Tyskland, Österrike och Schweiz) till österrikaren Markus Gaggl. Genom honom har kedjan redan etablerat fem anläggningar i regionen: i Ostsee i Tyskland, Leonding och Graz i Österrike samt i Bern och Luzern i Schweiz. Med öppningen i Düsseldorf finns nu totalt 19 Ruff-anläggningar i Europa.

Alla anläggningar är utrustade med simulatorer från Trackman.

Missa inget! Prenumerera på vårt nyhetsbrev – gratis i din brevlåda varje fredag!

Läs fler relaterade artiklar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Kolla också

Balance Golf växer internationellt – kombinerar digital plattform med individanpassad träning

Med en växande internationell närvaro, en satsning på en digital plattform och en uttalad …