
Peter Wissinger har utsetts till Golf Club Manager of the Year 2024 av GAF – Golf Management Sverige.
Det är en utmärkelse han knappast kunde föreställa sig när han tillträdde som klubbchef och vd på Åkersberga Golfklubb. Samma dag som han påbörjade sin anställning drabbades klubbhuset av avloppsstopp och översvämning.
Sedan blev det värre.
Peter Wissinger löste både det akuta avloppsproblemet – och så småningom också de djupare strukturella utmaningar klubben brottades med.
Man behövde inte vara särskilt skarpsinnig för att konstatera att Åkersberga Golfklubb låg illa till när man studerade siffrorna i Players 1st. Många medlemmar hade tröttnat på klubben och aviserade att de tänkte lämna. Bara ett 20-tal klubbar i Sverige visade sämre siffror i 2022 års mätning.
I nomineringen står att Peter som klubbchef har tagit svåra beslut och genomfört nödvändiga förändringar inom alla delar av verksamheten: ”Genom tydlig kommunikation och väl underbyggda planer har ett vinnande lag skapats, där medlemmar, personal och entreprenörer varit delaktiga i en utvecklingsresa som på kort tid lett till mycket goda resultat. Sammanfattningsvis har Peter med sitt goda ledarskap utvecklat klubbens samtliga delar och därigenom skapat en stabil grund för framtiden.”
Motiveringen till att han tilldelas utmärkelsen lyder:
»Bara 20 golfklubbar i Sverige hade mer missnöjda medlemmar. 63 procent av dem var på väg att lämna klubben, som 2022 stod vid ruinens brant. Banan rankades som en av Sveriges sämsta. Då krävs något utöver det vanliga för att vända utvecklingen. Med strukturellt ledarskap, nytänkande och en kompromisslös arbetsinsats har Peter Wissinger lyckats skapa en klubb i harmonisk balans – ekonomiskt, socialt och idrottsligt. Han var hjärtstartaren som gav klubben en ny puls. Medlemmarna har återvänt, banan har återfått sin själ och klubben sitt hjärta. En prestation som är värd utmärkelsen Golf Club Manager of the Year.«
Vem är han då, årets klubbchef 2024?
Jo, han var en duktig golfspelare som ung men valde en karriär utanför sporten. Peter läste internationell ekonomi i Uppsala och har arbetat inom IT- och telekombranschen sedan 1994.
Han har suttit i ledningsgruppen i både Tele2 och Microsoft.
– Jag har jobbat mycket internationellt, inte minst på Microsoft där jag var i 13 år. Jag har också drivit egna konsult- och produktutvecklingsbolag. Så jag har en ganska omfattande erfarenhet av ledarskap och företagande i det privata näringslivet, säger Peter.
Utmaningen som väntade på Åkersberga Golfklubb var kanske inte karriärens tuffaste – men det blev långt ifrån den behagliga resa som Peter kanske hade hoppats på:
– Jag romantiserade det lite innan jag fick jobbet. Jag tänkte: ”Gud vad härligt och trevligt – nu kan jag glassa runt som vd på en golfklubb i några år innan pensionen och spela golf på heltid.” Åkersberga har ju som slogan ”Sveriges trivsammaste golfklubb”, så det kändes helt perfekt. Tänkte jag.
Men ganska tidigt stod det klart att klubben befann sig i en allvarlig kris.
– Det var jag inte medveten om förrän jag insåg hur det verkligen såg ut. Styrelsen var inte heller medveten om omfattningen. Men när Players 1st-undersökningen kom i september blev det svart på vitt: klubben låg i det absoluta bottenskiktet, både vad gäller bana och klubbverksamhet.
– Jag hade ju redan förstått att det var illa, men där kom ett kvitto på hur djup krisen faktiskt var. Då gick det inte längre att förneka – vi befann oss i ett riktigt jäkla krisläge med befarad medlemsflykt. Banan och anläggningen hade inte skötts ordentligt på flera år. Vi hade en gigantisk underhållsskuld och ett stort missnöje bland medlemmarna. Det var ingen höjdare.
Peter berättar att han övervägde att hoppa av uppdraget.
– Ja, jag var faktiskt i valet och kvalet. Jag förstod att det här inte skulle bli någon enkel resa. Det skulle inte handla om att sitta och prata med medlemmar och spela fyra rundor i veckan. Det skulle bli att rulla upp ärmarna och förändra.
Och det gjorde han. Men han lägger inte hela skulden på styrelsen.
– De blev chockade över hur illa det stod till och fick en insikt i hur dåligt de faktiskt hade skött sitt jobb – att ställa frågor, leda och ta det ansvar som följer med att representera klubb och bolag. Det var ett krav från mig att vi skulle börja arbeta som en riktig styrelse tillsammans med en riktig vd. Det innebär att styrelsen måste ta ansvar för att vara informerad om vad som händer i klubben – att vara synlig och delaktig.
– När man ställs inför ett sådant katastrofläge kan man välja att fly eller fäkta. Till styrelsens försvar måste jag säga att alla valde att ta ansvar. Ingen hoppade av. Alla fortsatte, och vi lyckades räta upp skeppet. Jag fick ett tydligt mandat och vi blev väldigt exekutiva. Med tanke på läget var det helt nödvändigt.
Hur var banan? Beskriv!
– Den var fruktansvärd när jag kom. Jag minns att jag vandrade ner över 18:e green efter min första intervju. Det här var i slutet av juli 2022. Jag ringde min bror, som är banchef på Hooks GK, och frågade: ”Går det att rädda det här?” Vi hade en diskussion och kom fram till att det skulle gå. Det handlar i grunden om gräsvård. Är det så här dåligt, så beror det antingen på bristande kompetens, bristande engagemang – eller båda. Och det var en kombination.
Peter kunde konstatera att bara två av vattenpumparna till bevattningen fungerade – och det spelade knappt någon roll, eftersom alla sprinklers ändå var trasiga.
– Det var flera års misskötsel som plötsligt uppdagades under pandemin när många började spela. Det ser man tydligt i Players 1st. Det var fritt fall.
63 procent av medlemmarna sa att de skulle lämna klubben eller övervägde att göra det efter säsongen 2022.
Men i dag råder en helt annan stämning.
Och återigen gör klubben skäl för sin slogan: Sveriges trivsammaste golfklubb.
Och Peter Wissinger är prisad som den som fick hjärtat att att börja slå igen.