Hem Mode & konfektion Parneviks stil i centrum när J.Lindeberg firar 30 år

Parneviks stil i centrum när J.Lindeberg firar 30 år

När J.Lindeberg firar 30-årsjubileum blickar företaget tillbaka på ett av de mest uppmärksammade modeögonblicken i golfhistorien. Den nya jubileumskollektion hämtar inspiration från Jesper Parneviks uppmärksammade framträdande under The Open 1998.

J.Lindeberg lanserar en jubileumskollektion för att uppmärksamma företagets 30-åriga historia. Kollektionen tar avstamp i den stil som gjorde både varumärket och Jesper Parnevik till samtalsämnen långt utanför golfvärlden under slutet av 1990-talet.

Särskilt fokus ligger på Parneviks framträdande under The Open Championship 1998, där de rosa byxorna, den svarta tröjan och den karakteristiska kepsen blev en symbol för ett nytt sätt att se på golfmode.

Enligt J.Lindeberg har kollektionen omtolkats för dagens golfare och består bland annat av pikétröjor, stickade plagg, plisserade byxor, shorts, klänningar och lätta lagerplagg. Färgskalan domineras av rosa, svart och vitt som en tydlig referens till originalutseendet.

– Omtolkad för dagens herr- och damkollektioner förenar den golf och mode genom ett modernt och självsäkert uttryck. Med den karakteristiska kepsen och exklusiv 30-årsbranding hyllar varje plagg vårt arv samtidigt som vi för det vidare, säger Neil Lewty, creative director på  J.LindebergAttachment.tiff.

Kollektionen är en del av företagets Summer Holiday 2026-program och bygger vidare på konceptet ”A Day in the Lifestyle”, där golfen står sida vid sida med andra sommaraktiviteter.

J.Lindebergs ambassadörer Viktor Hovland och Niklas Nørgaard kommer att bära delar av jubileumskollektionen under årets U.S. Open på Shinnecock Hills Golf Club den 18–21 juni.

J.Lindeberg grundades i Stockholm 1996 med ambitionen att förändra hur golfare klär sig både på och utanför banan. Tre decennier senare väljer företaget att återvända till ett av de ögonblick som starkast bidrog till att etablera varumärket internationellt – när Jesper Parnevik visade att golfmode kunde sticka ut.

Missa inget! Prenumerera på vårt nyhetsbrev – gratis i din brevlåda varje fredag!

Läs fler relaterade artiklar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Kolla också

Han är ny Chief Merchandising Officer på J.Lindeberg

Det svenska klädvarumärket J.Lindeberg stärker sin organisation och rekryterar&n…