Hem På nytt jobb På nytt jobb: Han blir ny vd för GolfStar Europe

På nytt jobb: Han blir ny vd för GolfStar Europe

Caddies Group har utsett Stefan Brikell till ny verkställande direktör för GolfStar Europe. Brikell har över 30 års erfarenhet från golf-, rese- och hotellbranschen och får nu ansvar för bolagets fortsatta expansion på den europeiska marknaden.

– Stefan har en kombination av djup branschkunskap, erfarenhet från både med- och motgång samt ett tydligt fokus på kundupplevelse. Det gör honom väl rustad att leda GolfStar Europe i nästa utvecklingsfas, säger Tony Trigell, koncernchef för Caddies Group.

Stefan Brikell kommer närmast från rollen som Loyalty Manager inom GolfStar samt som vd för GolfStar Spain. Sedan 2012 har han haft flera centrala roller inom organisationen, bland annat med ansvar för digitalisering av medlemskommunikation och utveckling av lojalitetsprogram. Han har även lång erfarenhet från rese- och eventbranschen samt operativt ansvar för golfanläggningar i både Sverige och övriga Europa.

– Jag tar mig an uppdraget med både ödmjukhet och engagemang. Golfen står inför flera strukturella förändringar, och jag ser fram emot att tillsammans med teamen i Sverige, Finland och Spanien fortsätta utveckla GolfStars verksamhet i Europa, säger Stefan Brikell.

GolfStar är i dag en av Europas större aktörer inom golfdrift, med verksamhet i flera länder. Bolaget arbetar med flexibla medlemsformer och digitala lösningar för golfbaneägare och golfare.

Läs fler relaterade artiklar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Kolla också

Gullbringa satsar på träning – värvar Michaela Finn som klubbpro

Gullbringa Golf & Country Club förstärker sin tränarstab inför 2026 med golfproffset M…