Golfamore Group har förvärvat tillgångarna i Golfer Sweden AB, som nyligen gått i konkurs. Genom affären stärker koncernen sin position inom digitala golftjänster i Europa.
Golfamore Group är sedan tidigare majoritetsägare i Golfamore, OnTee, Out-of-Bounds och Matchplay. I samband med övertagandet kommer koncernen att genomföra en genomlysning av Golfer Swedens tillgångar och stötta användare och partnerbanor i övergången till OnTee – Golfamore Groups egen plattform för bokning av starttider i Europa.
– När det stod klart att Golfer Sweden gått i konkurs ville vi snabbt säkerställa att kunderna fortsatt kan boka starttider och att klubbarna kan fortsätta sälja dem. Nu introducerar vi OnTee för användarna av Fade och erbjuder en enkel övergång för både golfare och klubbar, säger Fredrik van Speijk, vd för Golfamore Group.
OnTee lanserades 2017 och används i dag av tusentals golfare som bokar starttider på över 1 000 banor i bland annat Spanien, Portugal och Italien. Plattformen har, enligt Golfamore Group, ett Net Promoter Score på 84 – en nivå som vd Fredrik van Speijk beskriver som högre än välkända konsumentvarumärken som Amazon och Netflix.
Utöver att överföra kunderna från Golfer Swedens app Fade planerar Golfamore Group också att analysera de tekniska tillgångarna för att se om något kan integreras med koncernens övriga system.
Golfamore Group driver i dag flera nischade varumärken inom golfsektorn – bland annat Golfamore, Out-of-Bounds, OnTee, Matchplay och Golfamore Events – och samarbetar med över 2 500 golfklubbar och 400 000 golfare i mer än 30 europeiska länder. Under 2024 uppgick koncernens omsättning till drygt 125 miljoner kronor.
