Hem Resor & turism Destinationer Cabot Highlands öppnar Old Petty 15 maj

Cabot Highlands öppnar Old Petty 15 maj

Old Petty

Cabot Highlands har bekräftat att den nya banan Old Petty, designad av den välkände banarkitekten Tom Doak tillsammans med kollegan Clyde Johnson, öppnar för allmänt spel den 15 maj.

Banan har kunnat spelas under ett begränsat preview-fönster under sensommaren 2025, där utvalda gäster och branschpersoner haft möjlighet att testa layouten före full etablering. Mottagandet beskrivs som mycket positivt, med särskilt beröm för banans naturliga routing och hur den smälter in i det dramatiska Highland-landskapet.

Stark start redan innan öppning

Trots att banan ännu inte haft sin officiella premiär har Old Petty redan fått uppmärksamhet i golfvärlden. I en tidig ranking placerades banan på plats 34 i Golf World’s Scotland Top 100, med bedömningen att den har potential att ta sig in bland landets 20 främsta banor framöver.

Old Petty ligger i anslutning till den historiska Old Petty Church och har utsikt över Moray Firth. Från 13 av 18 hål syns dessutom det 400 år gamla Castle Stuart.

Banan utnyttjar den naturliga topografin och kustlinjen, med flera signaturhål – bland annat ett par 3-hål på 17:e hålet och en avslutning där hålen korsar varandra i närheten av klubbhuset.

”Designad i harmoni med landskapet”

– Responsen under preview-spelet överträffade våra förväntningar. Old Petty är skapad för att fungera i samklang med det här unika landskapet, och det är mycket tillfredsställande att se hur väl den tagits emot, säger Ben Cowan-Dewar, medgrundare och vd för Cabot.

Från och med öppningen den 15 maj kommer starttider att kunna bokas via Cabot Highlands, och även stay-and-play-paket lanseras där gäster kan bo på plats och spela både Old Petty och Castle Stuart.

Missa inget! Prenumerera på vårt nyhetsbrev – gratis i din brevlåda varje fredag!

Läs fler relaterade artiklar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Kolla också

Mauritius: Golf i paradiset – ett lyft för en tour i kraftig förändring

Mauritius är ett nytt stopp på Ladies European Tour – som seglar i stark medvind. Prispeng…