Hem Banor & klubbar Bank ger Hässlegården stöd för säkerhetsåtgärder på drivingrangen

Bank ger Hässlegården stöd för säkerhetsåtgärder på drivingrangen

Hässlegårdens Golfklubb har beviljats 130 000 kronor i stöd från Sparbanken Skånes Ägarstiftelse 1826 för ett projekt som ska förbättra säkerheten vid klubbens drivingrange.

Projektet innebär att en befintlig kulle vid träningsområdet ska flyttas och omformas. Syftet är att minska risken för att golfbollar lämnar rangeområdet och samtidigt skapa en säkrare miljö för spelare på närliggande hål.

Enligt klubben är åtgärden en följd av utvecklingen inom golfen, där både slaglängder och bollhastigheter har ökat under senare år. Samtidigt har användningen av drivingrangen ökat.

Arbetet planeras att genomföras under hösten. Klubben har också installerat TopTracer-teknik för att utveckla träningsmöjligheterna för såväl juniorer som vuxna golfare.

De planerade åtgärderna ska enligt klubben bidra till att öka säkerheten för spelare på närliggande hål, minska risken för att bollar lämnar området samt skapa en tryggare miljö för barn, ungdomar och nybörjare.

Missa inget! Prenumerera på vårt nyhetsbrev – gratis i din brevlåda varje fredag!

Läs fler relaterade artiklar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Kolla också

Timrå Golfklubb larmar efter brinnande golfbollar på rangen

Timrå GK vill varna efter farligt tilltag på anläggningen Timrå GK varnar för ett farligt …